
Jaki smoczek dla noworodka?
Rodzaje smoczków - jaki wybrać?
Aktualnie na rynku jest bardzo szeroka oferta smoczków o różnych kształtach, kolorach i z różnych materiałów. Nic dziwnego, że zastanawiasz się, który smoczek dla noworodka sprawdzi się najlepiej. Aby ułatwić Ci to zadanie, w SOFi BERi zebraliśmy propozycje smoczków dla niemowląt warte uwagi. Przejdźmy jednak do konkretów - rodzaje smoczków możemy podzielić pod kątem kształtu, materiału z jakiego są wykonane oraz rozmiaru.
Rodzaje smoczków - kształt
- Anatomiczne smoczki - posiadają kształt spłaszczony z jednej strony, a zaokrąglony z drugiej. Przez to wkładamy go do buzi dziecka w jeden sposób,
- Okrągłe smoczki - w kształcie kulki,
- Symetryczne smoczki - w kształcie spłaszczonej kulki - można go wkładać do buzi dziecka na dwa sposoby.
Co oznacza, że smoczek jest dynamiczny?
Anatomiczne smoczki - posiadają kształt spłaszczony z jednej strony, a zaokrąglony z drugiej. Przez to wkładamy go do buzi dziecka w jeden sposób,
Rodzaje smoczków - materiał
Smoczki możemy podzielić także z uwagi na wykorzystywany materiał i wyróżniamy smoczki:
- silikonowe,
- kauczukowe,
- lateksowe.
Rodzaje smoczków - rozmiar
Na rynku dostępne są różne rozmiary smoczków, które należy starannie dopasować do wieku i etapu rozwoju dziecka. Wybór odpowiedniego smoczka ma kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa maluszka, dlatego warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Dzięki temu możemy zapewnić dziecku jak najlepsze wsparcie w jego rozwoju.
Jaki smoczek dla noworodka?
Jak widzisz, wybór smoczków jest ogromny. Zatem jaki smoczek dla noworodka będzie najlepszą opcją i na co zwrócić szczególną uwagę? Najważniejsze jest odpowiednie, indywidualne dopasowanie smoczka do dziecka. Warto wziąć pod uwagę atesty, opinie położnych, pediatrów czy ortodontów, a także innych mam. Bardzo ważne jest tworzywo, z którego jest wykonany smoczek dla noworodka. Kluczowe, aby nie zawierało toksyn ropopochodnych, np. BPA.
Dodatkowo smoczki nie powinny zaburzać odruchu ssania u dziecka. Dlatego dobrze sprawdzą się smoczki dynamiczne. Można także stosować się do pory dnia i wybierać odpowiednio smoczki dzienne i nocne. Niektóre smoczki mają także wypustki na kształt brodawki sutkowej - te sprawdzą się szczególnie, gdy chcemy zamienić pierś na smoczek. Warte uwagi są także smoczki posiadające wentyl, dzięki czemu dziecko ma naturalną wentylację i przeciwdziałamy odparzeniu skóry wokół ust niemowlaka.
Jaki smoczek do butelki dla noworodka?
Wybierając dobry smoczek do karmienia butelką, zwarto zwrócić uwagę na poniższe aspekty:
- Kształt i materiał - tutaj sytuacja wygląda analogicznie do smoczków uspokajających. W przypadku naprzemiennego karmienia piersią i butelką warto, aby smoczek miał kształt jak najbliższy brodawce sutkowej, aby zminimalizować różnice,
- System antykolkowy - tzw. System odpowietrzania, dzięki któremu minimalizuje się ryzyko pojawienia się kolki u niemowlaka,
- Tempo przepływu - smoczek powinien zapewniać optymalny przepływ mleka z butelki.
- Rozmiar S (0) - smoczek do butelki w rozmiarze S zapewnia wolny przepływ mleka do butelki, rekomendowany od 0 - 3 miesiąca życia dziecka,
- Rozmiar M (1) - smoczek do butelki w rozmiarze M zapewnia średni przepływ mleka do butelki, rekomendowany od 3 - 6 miesiąca życia dziecka,
- Rozmiar L (2) - smoczek do butelki w rozmiarze L zapewnia szybki przepływ mleka do butelki, rekomendowany od 6 miesiąca życia dziecka,
- Rozmiar XL (3) - smoczek do butelki w rozmiarze XL zapewnia szybki przepływ mleka do butelki, rekomendowany od 1 roku życia dziecka,
Kiedy zmienić smoczek na większy w butelce z 1 na 2?
Smoczek w butelce z 1 na 2 należy zmienić po 6 miesiącu życia dziecka.
Kiedy zmienić smoczek w butelce z 0 na 1?
Smoczek w butelce z 0 na 1 należy zmienić po przekroczeniu 3 miesiąca życia dziecka.
Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią?
Najlepiej wybrać smoczek najbardziej przypominający anatomiczny kształt brodawek sutkowych. Często smoczki zawierają dodatkowe wypustki, które zmniejszają różnicę w odczuciu pomiędzy smoczkiem, a brodawką sutkową.
Kiedy smoczek dla noworodka?
Często w życiu młodych rodziców smoczek jest sojusznikiem, bez którego kilka godzin snu nie byłoby możliwe. Ale kiedy można bezpiecznie wdrożyć smoczek dla noworodka? Według położnych smoczek dla noworodka sprawdzi się kiedy dziecko nauczy się prawidłowo ssać pierś. Smoczek jest imitacją brodawki sutkowej matki, dzięki czemu ma właściwości uspokajające. Jeżeli dziecko zaakceptuje smoczek, automatycznie uruchomi się u niego odruch ssania. W przeciwnym razie maluch wypluje smoczek.
Pamiętajmy też, że każde dziecko jest inne - jedne ze smoczkiem się polubi, drugie nie - to jest jak najbardziej w porządku. W przypadku odrzucenia jednego smoczka możemy przetestować inne rodzaje - warto wtedy zwrócić uwagę na tworzywo i kształt smoczka. Jeżeli jednak finalnie maluch odrzuci ich kilka, dobrze nie robić nic na siłę i zaakceptować wolę niemowlaka.
Ile smoczków dla niemowlaka?
Na początek dla niemowlaka warto zaopatrzyć się w minimum dwa smoczki, biorąc pod uwagę zwłaszcza względy higieniczne. Często zdarza się, że smoczek wypadnie - wtedy w zanadrzu warto mieć szybkie zastępstwo.
Co ile wymieniać smoczek?
Rekomendujemy, aby smoczek wymieniać średnio co 4 tygodnie, przy czym należy regularnie sprawdzać jego stan, czyt. czy smoczek nie posiada żadnych dziur czy pęknięć. W nich mogą gromadzić się szkodliwe dla maluszka bakterie. Smoczek, który uległ zniszczeniu, należy od razu wymienić na nowy.
Jak wyparzyć smoczki?
Jak zdezynfekować smoczek tak, aby nie rozwijały się na nim bakterie? Przede wszystkim należy czyścić smoczek po każdym użyciu, a także jak spadnie na ziemię lub ubrudzi się (wtedy w zanadrzu dobrze mieć drugi smoczek lub dedykowane chusteczki do czyszczenia smoczków). W zależności od tworzywa, z którego jest zrobiony smoczek, jest możliwe wyparzenie smoczka w gorącej wodzie lub nie. Przykładowo w przypadku smoczków otwartych posiadających wentyl nie rekomenduje się sterylizacji smoczka gotującą wodą.
Jeżeli producent zezwala na wyparzenie smoczka w gorącej wodzie, zwróć uwagę czy nie trzymasz go w niej zbyt długo, aby materiał, z którego jest wykonany, nie zaczął się topić. Po wyparzeniu odczekaj chwilę, aby smoczek ostygł, a następnie daj maluchowi. Pamiętaj, że konkretne instrukcje znajdziesz na każdym opakowaniu od producenta oraz na karcie produktu smoczka na naszej stronie Sofiberi.pl.
Sterylizacja smoczka - dlaczego jest tak ważna?
Odpowiednia sterylizacja smoczka jest szalenie ważna dla zdrowia maluszka. Nieodpowiednio wyparzone, niezdezynfekowane smoczki mogą prowadzić u dziecka do:
- bólu gardła,
- przeziębień,
- infekcji ucha,
- chorób dziąseł,
- próchnicy zębów.
Dlatego rodzice powinni zachować dużą czujność w tej sprawie i dbać o higienę smoczków.
Mamy nadzieję, że ten artykuł pogłębił Twoją wiedzę na temat smoczków i ułatwił Ci podjęcie decyzji, który z nich wybrać dla Twojego maluszka. Skomentuj ten artykuł i podziel się, na jaki smoczek postawiłeś/aś. Jeśli potrzebujesz doradztwa w tym zakresie, napisz do nas — z chęcią pomożemy dokonać najlepszego wyboru.