metoda-blw-zalety-3
BLOG SOFi BERi
Pielęgnacja

Metoda BLW, czyli Bobas Lubi Wybór - co to jest, najważniejsze zasady, wady i zalety

Metoda BLW - co to znaczy i na czym polega? Jak zacząć, od kiedy i co warto wiedzieć na początek? Na te i inne najczęściej zadawane pytania odpowiemy w poniższym artykule dotyczącym rozszerzania diety niemowląt metodą BLW.

Metoda BLW - co to znaczy?

BLW to skrót od “Baby-led-Weaning” lub wersja polska stworzona na potrzeby zatytułowania książki - “Bobas lubi wybór”, to metoda rozszerzania diety u niemowląt. Polega na powrocie do przeszłości, jak kiedyś uczono jeść dzieci. Bazuje na samodzielności dziecka i przekazaniu mu decyzyjności w tym aspekcie. 

W metodzie BLW to maluch przejmuje stery i decyduje ile i czy w ogóle zje. Pamiętajmy, że zdrowy maluch powinien mieć możliwość pokazania opiekunowi, czy jest już najedzony czy jeszcze głodny, a jego decyzja powinna być uszanowana. Rodzic proponuje posiłki (co ważne bez przyprawiania solą czy cukrem) i daje niemowlakowi do rączek - zwykle w postaci większych, bezpiecznych i łatwych do uchwycenia przez dziecko kawałków, np. różyczkę brokuła, dojrzałego banana czy kaszę gryczaną, a maluch robi z tym to co uważa za stosowne :)

Metoda BLW - od kiedy?

Pytanie od kiedy zacząć wdrażać metodę BLW jako rozszerzanie diety jest jednym z najczęściej zadawanych pytań. Jak więc rozpoznać u dziecka gotowość do nauki jedzenia? Poniżej zebraliśmy kilka pytań, którymi warto się kierować podczas podjęcie decyzji czy na metodę BLW nadszedł już dobry moment.

- Czy niemowlę ma ukończone 6 miesięcy?
Przez pierwsze pół roku dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem.

- Czy dziecko samodzielnie siedzi?
Metoda BLW obejmuje jedzenie stałych kawałków pokarmu, którymi niesiedzące jeszcze niemowlę mogłoby się zadławić.

- Czy dziecko potrafi podnieść jedzenie z talerza i trafić nim do buzi?
Zwykle ok. 6 miesiąca rozwija się dojrzałość nerwowo-mięśniowa, która sprawia, że dziecko kontroluje ruchu głowy i szyi. Wiadomo, z biegiem ćwiczenia jedzenia metodą BLW, Twój maluch będzie sobie radzić z tym coraz lepiej.

- Czy dziecko interesuje się jedzeniem?
Dzięki temu maluch będzie próbować jeść kawałki pożywienia. Jeżeli jeszcze nie widzisz u niego takiego zainteresowania, może warto jeszcze poczekać i dać mu trochę czasu. Co ciekawe, obecność zębów u dziecka nie ma znaczenia we wprowadzaniu metody BLW.

Metoda BLW - zalety

Metoda BLW ma wiele zalet i korzyści dla malucha. Jeżeli jeszcze nie jesteś przekonana/y do BLW, zebraliśmy dla Ciebie kilka z nich. 

- Daje przyjemność z jedzenia, buduje pozytywne skojarzenia i relację dziecka z jedzeniem, 

- Rozwija małą motorykę, czyli to co jest związane z precyzyjnymi ruchami rąk i palców, 

- Dzięki BLW dziecko poznaje jedzenie wszystkimi zmysłami, 

- Dziecko uczy się przez zabawę i rozwija swój potencjał, 

- Niemowlę od najmłodszych lat zdobywa pewność siebie, 

- Dziecko kontroluje łaknienie i uczy się uczucia sytości,

- Wspólne spędzanie czasu podczas posiłków, 

- Maluch uczy się jeść w sposób bezpieczny, 

- Dziecko uczy się żuć i radzić sobie z jedzeniem pokarmu o różnej konsystencji.

Metoda BLW - wady

Relatywnie do zalet, metoda BLW wad ma niewiele, a w zasadzie - jedną. Jest nią bałagan. Aby pozwolić dziecku na prawdziwą zabawę z jedzeniem i poznawanie jego konsystencji, niestety trzeba się liczyć z nieporządkiem. Nie martwcie się - mamy na to kilka sposobów!

- Rozłożona mata na podłodze lub folia, z których w łatwy sposób można zebrać pozostałości jedzenia lub zwinąć i wyrzucić w całości,

- Warto także zadbać o śliniak, który zbierze jedzenie lub śliniaki z rękawami, które zabezpieczą ubranie dziecka,

- Zwierzę - a zwłaszcza pies lub kot :) 

Pamiętaj też, że im dziecko będzie większe, tym będzie łatwiej utrzymać mu porządek i będzie jeszcze lepszym kompanem do czyszczenia bałaganu.

Metoda BLW - zasady

Mamy świadomość, że rodzice mają wiele pytań dotyczących jak zacząć BLW. W tym celu przygotowaliśmy dla Was kilka zasad BLW na dobry początek. 

  1. Zdrowe jedzenie bez soli i cukru
    Pamiętaj, aby podawać dziecku tylko zdrowe jedzenie, które nie zawiera soli i cukru. 

  2. Bezpieczeństwo najważniejsze
    Sprawdź, czy dziecko siedzi stabilnie i jest wyprostowane w foteliku lub na kolanach. Pamiętaj też, aby nigdy nie zostawiać dziecka bez opieki. Zanim zaczniecie BLW, naucz się, jak możesz pomóc niemowlakowi w przypadku zadławienia. 

  3. Dziecko rządzi
    Pamiętaj, że to dziecko finalnie decyduje czy i ile zje. Jeżeli nie ma ochoty na jedzenie, uszanuj jego decyzję i nie namawiaj. Dodatkowo pamiętaj, żeby nie wkładać maluchowi jedzenia do buzi. 

  4. Forma jedzenia
    Przygotuj dziecku pożywienie w kształtach, które łatwo weźmie do rączki. Pamiętaj - zbyt małe kawałki mogą powodować ryzyko zakrztuszenia się. 

  5. Zabawa górą
    Pamiętaj, że dla dziecka ma to być dobra zabawa. Pozwól mu na nią i bądź gotowy/a na bałagan. Daj maluchowi czas na zabawę jedzeniem. To czas na poznawanie różnych kolorów, kształtów, smaków i konsystencji. Niech spokojnie smakuje i próbuje nowych rzeczy. 

  6. Jedzcie wspólnie
    Siadajcie do stołu razem. Niech maluch dostanie swoją wersję jedzenia i je razem z Wami. Dzięki temu zajmie się zabawą jedzeniem, a rodzice będą mogli zjeść spokojnie posiłek. 

  7. Mleko podstawą diety
    Pamiętaj, że do pierwszego roku życia to mleko jest podstawą diety dziecka. Produkty stałe to tylko rozszerzenie diety. Dlatego też pokarmy stałe podawaj, gdy dziecko jest raczej najedzone - początkowo niewiele finalnie trafi do brzuszka :)

Mamy nadzieję, że powyższe zasady BLW będą dla Ciebie pomocne i pomogą oswoić się z nowym etapem żywieniowym Twojego malucha.

Metoda BLW - jak zacząć?

Cały czas zastanawiasz się jak zacząć BLW? Nie martw się - przygotowaliśmy kilka przykładów co warto dać dziecku stosując metodę BLW na dobry początek.

BLW - co na początek?

Załóżmy, że Twój maluch skończył już 6 miesięcy i jesteś gotowy/a na pierwszy tydzień diety BLW. Co na początek? Od czego i jak zacząć wprowadzać metodę BLW? Rekomenduje się wdrożenie 2-3 posiłków, które będą uzupełnieniem dla mleka. Początkowo można jednak zacząć od 1-2 posiłków i stopniowo je zwiększać, w tym czasie monitorując jak czuje się bobas. Wykorzystując metodę rozszerzania diety BLW na początek można podawać dojrzałe owoce, gotowane warzywa, kasze czy makarony. W późniejszym etapie można dodać także jajka, kawałki ryb czy gotowanego mięsa.

BLW - jak kroić i podawać owoce?

Rozszerzając dietę metodą BLW warto, zwłaszcza na początku, kroić i podawać owoce dziecku w taki sposób, aby mogło w łatwy sposób chwycić je rączką. Dlatego śliskie owoce można ponacinać nożem w paru miejscach, aby maluch mógł je utrzymać w ręce. Natomiast średniej wielkości owoce, takie jak śliwki, kiwi, nektarynki, brzoskwinie, można podawać w całości (mogą być trochę nadgryzione przez rodzica) lub jabłka i gruszki w połówkach. Najlepiej kierować się tutaj intuicją, w zależności od wielkości danego owocu.

Jak podać banana BLW?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest jak podać banana blw. Dla niemowląt powyżej 6 miesiąca życia najlepiej podać banana krojąc go na podłużne kawałki tak, aby maluch mógł je wygodnie chwycić rączką, czyli najlepiej połówka lub ⅓ banana. Później, po 9 miesiącu życia możesz stopniowo zmniejszać kawałki banana. Wtedy maluch będzie w stanie sobie z nimi lepiej poradzić, bo rozwinie się u niego już tzw. chwyt szczypcowy.

Jak podać kiwi BLW?

Dla niemowlaka powyżej 6 miesiąca życia możesz podać obrane kiwi w całości lub w połówkach (w zależności od wielkości). Natomiast powyżej 9 miesiąca życia maluch poradzi sobie z mniejszymi kawałkami. Jeżeli kiwi wyślizguje się dziecku z rączek, można posypać je np. ekspandowanym amarantusem lub mielonymi ziarnami - to powinno pomóc.

Jak podać ziemniaka niemowlakowi?

Dla niemowlaka powyżej 6 miesiąca życia, podaj ugotowanego, ostudzonego ziemniaka w całości do rączki. Po 9 miesiącu, po opanowaniu przez malucha chwytu szczypcowego, można pokroić go od razu na mniejsze kawałki.

Jak podać marchewkę BLW?

Zastanawiasz się jak podać marchewkę niemowlakowi? Najlepiej obierz marchewkę i pokrój na mniejsze, łatwe do chwytania kawałki. Następnie ugotuj na parze i pamiętaj o ostudzeniu przed podaniem.

Jak podać jajko BLW?

Niemowlakowi podając jajko metodą BLW, możesz dać mu je ugotowane na twardo w całości do ręki, lub pokroić na połówki. Zasada jest zawsze taka sama - im mniejsze dziecko, tym większe kawałki. W przypadku jajka, maluch będzie mieć niezłą frajdę z rozbrajania całego jajka.

Kiedy jajko dla niemowlaka?

Jajka można podać niemowlakowi już od 6 miesiąca życia, po wprowadzeniu wcześniej innych pokarmów stałych. Jajko podaje się maluchowi ugotowane na twardo, najlepiej 10-15 minut i maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się przydatny i już wiesz, jak wprowadzić nowe pokarmy u maluszka metodą BLW. Podziel się z nami w komentarzu, jak poszło i co wypróbowałaś/eś na początek. Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy, będzie nam miło, jak podzielisz się nim na swoich social mediach.